Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
355 postów 3547 komentarzy

.

Iza

Wpuszczanie w kanał

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy znowu damy się nabrać na ten sam numer?

 

We wczesnym okresie Solidarności zachowywaliśmy się jak typowy szczeniak, któremu z każdym jest po drodze, który jest gotów pójść za każdym. Było nam po drodze nawet z Geremkiem z Michnikiem ze Staszewskim. Dobrze że nie z Urbanem ale chyba to Urban nie chciał kolaborować z opozycją. Nie winiliśmy nikogo za grzechy rodziców, a rodziców też chętnie rozgrzeszaliśmy z ich przewin. Każdy szczurołap mógł nas wprowadzić w dowolne maliny.

Uwaga techniczna. Użycie trybu MY to w tym przypadku raczej pluralis modestiae.Przez skromność nie chcę wyróżniać się z ogółu, choć wtedy bardzo mi się nie podobała ta amikoszoneria.

Sądzę że w sferach bezpieczniackich radziło się wówczas nad tym jak skanalizować oddolną solidarnościową rewoltę. Skanalizować to znaczy dosłownie wpuścić w kanał, rozbroić.

Nie ma wątpliwości, ze obecnie stosuje się tę samą taktykę sprawdzoną i skuteczną od czasów Ochrany. Metody infiltracji środowisk niepodległościowych nie zmieniają się. Natomiast jeszcze trudniej im przeciwdziałać bo zmieniła się panorama polityczna. Kiedyś wybaczaliśmy komuchom niejako na wyrost, po chrześcijańsku. Teraz wiele zarzutów straciło po prostu ciężar gatunkowy.

 

O wiele poważniejszym problemem jest rozbicie naszej mitycznej solidarności. Nie mówię o organizacji piszącej się solidarycą lecz o poczuciu solidarności, wszystkich ze wszystkimi, jak się potem często okazywało solidarności kota z myszą. Interesy ludzkie są rozbieżne, więc trudno na przykład oczekiwać solidarności sprzedawcy z klientem. Sprzedawca chce sprzedać jak najdrożej a klient kupić jak najtaniej i to generuje sprzeczność. Zwolennicy wolnego rynku twierdzą, że tę sprzeczność usuwa jakaś niewidzialna ręka , ale ja w duchy nie wierzę, a nie o to tutaj zresztą chodzi. Niezwykle skutecznym zabiegiem socjotechnicznym okazała „ekonomizacja ludzi”. Wmówiono społeczeństwu , że niektórzy ludzie przynoszą same straty, bez przerwy trzeba do nich dokładać, są niejako permanentnie na jego garnuszku . Nie dotyczyło to bynajmniej marginesu społecznego, owych obiboków, którzy chcą „godnie żyć” lecz nie zamierzają pracować. Zarówno w PRL jak i obecnie są oni pupilkami władzy. Według liberalnej czyli postkomunistycznej frazeologii tymi pasożytami okazali się robotnicy z wielkich zakładów przemysłowych. Od 30 lat słyszę bez przerwy, że kopalnie są nierentowne i trzeba je likwidować. Jakoś tak się dziwnie składa, że dla nabywców okazują się rentowne. Trudno zresztą żeby były rentowne w kryminogennej strukturze pośredniczej, w budowaniu której mocno zasłużyła się lewicowa męczennica, śląska Aleksis.

Obecnie równie skutecznie stosuje się strategię napuszczania obywateli na strajkujących górników. „ Niech sobie kupią kopalnię i nią zarządzają” - twierdzą różne mędrki. O, sancta simplicitas - przecież przysłowiowy Kowalski nie ma i nigdy nie będzie miał środków żeby kupić kopalnię, nawet zbankrutowaną. Tam gdzie groziło niebezpieczeństwo, że zwykli ludzie kupią na przykład pegeerowską ziemię skutecznie temu przeciwdziałano. W imię mitycznej farmeryzaji rolnictwa czyli tworzenia gospodarstw wielohektarowych sprzedawano ziemię bardzo tanio „w pęczku”. Na przykład 1000 ha po 10 groszy za metr. Jak łatwo obliczyć za taki areał należało zapłacić tylko milion złotych. To bardzo niska cena ale rolnik nie ma w skarpetce tych pieniędzy natomiast „oszczędny” parlamentarzysta już może mieć. W ten sposób powstały latyfundia rolników z Marszałkowskiej, którzy teraz czerpią zyski z dopłat unijnych a potem będą tę ziemię sprzedawać. To wszystko z ewidentną szkodą dla rolnictwa, dla nas wszystkich, dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Natomiast cukrowni nie chciano sprzedawać spółkom producentów buraków za żadne pieniądze. Przecież miały być zlikwidowane, wraz z polskim cukrem. Jeszcze inny przykład . Uzdrowisko Inowrocław kupił jakiś peowiak i zapłacił 5 milionów. Jest to cena śmieszna. Więcej jest wart sprzęt rehabilitacyjny w jednym z gabinetów fizjoterapii. Jednak Kowalski nie ma tych 5 milionów, a jak twierdzili postkomuniści przerobieni na liberałów, każda rzecz jest tyle warta ile ktoś chce za nią dać. Te 5 milionów może natomiast wysupłać bez trudu każdy z beneficjentów FOZZ albo innych, utworzonych w tym celu specjalnych kraników z forsą dla komunistycznej i postkomunistycznej nomenklatury. Tak następuje oligarchizacja kraju.

PO zabiera się do przejęcia ostatnich klejnotów rodowych Rzeczpospolitej według sprawdzonych wzorów. Kopalnie- twierdzą- nie są nic warte i ich eksploatacja jest nieekonomiczna. Trzeba je zalać. Strajkujący w ich obronie górnicy to wichrzyciele, zagrożenie dla demokracji. Poza tym górnik dostaje na otarcie łez wysoką odprawę, której nie dostanie Kowalski zwolniony w ramach restrukturyzacji ze spółdzielni pracy Zbędny Trud. Kopacz przedstawiana jest wręcz jako polska Margaret Thatcher bohatersko przeciwstawiająca się dyktatowi związkowców.

Czy znowu damy się nabrać na ten sam numer?

KOMENTARZE

 • a co z tymi zamkniętymi dziesiątkami kopalń?
  dlaczego doprowadzono do nieopłacalności górnctwa w Polsce?

  odpowiedzi jest wiele, jedna z nich w

  http://interesariusz.neon24.pl/post/117668,wojna-domowa-na-ukrainie-13-01-2015r-quo-vadis

  ma tą wartość, że została wypowiedziana za Gierka, kiedy nikomu jeszcze się nie śnił dzień dzisiejszy.
 • @interesariusz z PL
  Czytałam. Bardzo ciekawe. Podobno nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody. Ale starożytni nie mieli do czynienia z III RP.
 • @Autor
  Rozumiałbym rozterki szanownej Autorki, jeżeli by górnicy negocjowali ze stroną rządową warunki nabycia własnych kopalni przez spółki pracownicze. Rozumiałbym, gdyby rząd chciał za kopalnie od górników ogromnych kwot pieniędzy.
  Ale w rzeczywistości to rząd występuje z taką propozycją, a górnicy ją odrzucają. W swoich artykułach szanowni Blogerzy uzasadniają to tym, iż górnicy nie mają gwarancji że taka prowadzona przez nich kopalnia utrzyma się na rynku.

  "Sprzedawca chce sprzedać jak najdrożej a klient kupić jak najtaniej i to generuje sprzeczność."
  Właśnie na tych sprzecznościach jest oparty wzrost materialnego dobrobytu dla wszystkich, a najbardziej dla tych którzy potrafią te występujące sprzeczności wykorzystać. Dzięki tym właśnie sprzecznościom powstają wynalazki ułatwiające życie. Wolny rynek dlatego działa pozytywnie, gdyż ujawnia maksymalną liczbę takich właśnie sprzeczności.

  Niewydolność socjalizmu w Polsce jako pierwsi zidentyfikowali przedstawiciele partyjnej nomenklatury i jako pierwsi podjęli działania by się z tego socjalizmu wydostać. Z tego powodu w pełni rozumiem zwykłych działaczy Solidarności, domagających się realizacji ideałów Marksa bardziej niż partia, że są ogromnie rozczarowani tym co się stało.
 • @programista 10:51:39
  kto kupi twoje brednie, człowieku, skąd się urwałeś?

  Socjalizm w Polsce był niewydolny - dobrze, zgoda. Ale, co w taki razie powiedzieć o żydowskim kapitalizmie w Polsce - przemyśl to sobie.

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/01/10906118_769415733105632_4594713444336613058_n.jpg
 • @programista
  To temat na osobną notkę. Nie znam się na kopalniach za to znam się trochę na koniach. Kilka lat temu stadninę Kozienice kupił za 3 miliony niejaki Kiljańczyk dla syna. Facet z branży samochodowej syn znikąd., smarkacz. Życzę mu jak najlepiej, choćby dla dobra koni, nie ma we mnie żadnej zazdrości czy zaciekłości. Tu widać obiektywny problem jak na dłoni. 3 miliony było to bardzo mało. Pałac, ujeżdżalnia, ziemie, konie. nie będę zdradzać reszty tajemnic handlowych. Mój syn powiedział: " matka wyciągaj skarpetę, kupujemy". Poważnie- musiałabym zebrać 100 udziałowców po 30 000 żeby to kupić. Nierealne, nie tyle zebranie tych ludzi, bo byli chętni, lecz zarządzanie tymi udziałowcami. Natomiast na pewno wiedziałabym jak doprowadzić tę stadninę do rozkwitu. Gdybym należała do beneficjentów FOZZ ( a mężowi przecież proponowano żeby przestał się wygłupiać) miałabym te drobne 3 miliony. Zawsze jednak jest coś za coś. Na przykład swobodne patrzenie w lustro też ma swoją cenę. FOZZ jak powiedziała kiedyś profesor Staniszkis to tylko " akumulacja pierwotna". Nawet okradanie narodu można ująć w gładkie słowa.
 • @Iza 11:50:44
  Moim zdaniem to taka "ironia historii" - wprowadzając socjalizm lud pracujący okradł burżujów, burżuje zaś zorientowawszy się w mechanizmach socjalizmu zaczęli się ludowi odpłacać tym samym. Bo burżuje zawsze czerpią swoje majątki z przedsiębiorczości i dopasowują się do zastanych warunków. Dla nich jest wszystko jedno czy mają wolny rynek czy socjalizm, czy mają zabiegać o względy klientów czy o względy urzędników - i tak zawsze dopasują się tak by mieć zyski.
 • sprzecznosci
  "Sprzedawca chce sprzedać jak najdrożej a klient kupić jak najtaniej i to generuje sprzeczność."

  przeciez gdyby takich sprzecznosci nie bylo taki uklad dynamiczny by odlecial w kosmos - a tak zachowuje gdzies rownowage pomiedzy.
 • @emk6 13:12:59
  Tak samo jak, gdyby nie sprezystosc materii grawitacja by nas splaszyla do zera i wciagnela do srodka ziemi. A jakby nie bylo grawitacji - nie bylo by ziemi. Kazda rownowaga wymaga przeciwstawnych sil.
 • @oleg 14:49:05
  Ale nad prywatnymi przedsiębiorcami płacącymi te podatki nikt się nie użala!
  Pewnie, że najlepiej by państwo zmniejszyło swoje wydatki, bo wtedy bardziej by się chciało pracować. Ale jest wielu ludzi którzy z tych państwowych wydatków żyją i oni by swoje dochody stracili.
  Ponadto rząd chroni nas wszystkich przed dżunglą wolnego rynku.
 • @oleg 14:53:34
  Kolejność jest trochę inna - jeżeli możemy się więcej zadłużać to możemy importować. Gdy się nie ma czym płacić to żadnego importu nie ma.
 • @
  Którykolwiek temat lub problem nie zacząć, na sam koniec dochodzimy do punktu bezradności w którym to barykadą jest rząd. Kto ma władze ten ma możliwość działania. Aby coś zmienić należy najpierw przejąc rzad!
  Aby to uczynić trzeba mieć wizje i czytelny program który pociągnie ludzi do działania. Bez tego żaden problem nie będzie rozwiązany.

  ps; może nie dokładnie w temacie ale na YouTube znalazłem fajne rozważania młodej dziewczyny. Warto poświęcić te 6 minut obrazu prostego myślenia. Oczywiście mówię tylko o tym odcinku materiału.

  https://www.youtube.com/watch?v=ILYaPEkerPc
 • @Iza 11:50:44
  "swobodne patrzenie w lustro też ma swoją cenę"

  Nie zgadzam się: jest bezcenne!
 • @@@
  "Robota - dla sierpa i młota". Zapisałam sobie i zacytuję, z podaniem autora. Szanuję prawa autorskie. Chyba, że to było już znane i mi umknęło?
 • @programista 12:08:30/"...wprowadzając socjalizm lud pracujący okradł burżujów..."
  .
  O ile pamiętam, to najpierw burżuje okradali lud, a potem dopiero była zmiana i ludowi zostało dane, to czego mu los chwilowo poskapił.
  Idea posiadania czegokolwiek, a zwlaszcza w nadmiarze jest po prostu barbarzyńska i najwyższy czas to zrozumieć.
  Wszelkie bogactwa naturalne sa dobrem calego narodu i nie moga być przedmiotem przetargów czy prywatyzacji.
 • @Czartoryski 10:20:43
  Jeżeli człowiek ma żyć, to musi podjąć działania by się przy życiu utrzymać, a to wymaga posiadania. Im więcej ludzie posiadają tym dłużej mogą żyć.
  Życie jest jak najbardziej barbarzyńskie, tak samo jak środki służące do jego podtrzymania.

  "Wszelkie bogactwa naturalne sa dobrem calego narodu i nie moga być przedmiotem przetargów czy prywatyzacji."
  Gdyż ...? Ponieważ ... ?
 • @programista 10:44:33
  Kiedyś już pisałem o perfidnej manipulacji definicją państwa.

  "gdyż.... ponieważ....?
  No co Pan, nie wie pan dlaczego i po co Naród wymyślił państwo?
  Panie @programista, nie zna Pan polskiej konstytucji będącej jedną z najlepszych na świecie ale zarazem najbardziej sponiewieranej.
 • ----------------WAŻNE !!!!!!!!!!!!!!
  http://wps.neon24.pl/post/117765,jak-niszczono-gornictwo-wegla-kamiennego-w-iii-rp

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY

więcej